1. Vyberte správně místo konání
Už jen správné zvolené místo konání večírku posouvá misky vah ve prospěch udržitelnosti. Vyberte prostory, které budou mít všichni blízko. Tím se minimalizuje potřeba dlouhých přejezdů auty, a naopak tím vznikne možnost využít hromadnou dopravu. Firemní vánoční večírek můžete dokonce uspořádat přímo v prostorách firmy.
Při výběru vhodného prostoru se zaměřte na takové, které fungují udržitelně – např. používají energii z obnovitelných zdrojů nebo recyklují odpad.
Pár tipů na skvělá místa, kde zorganizovat firemní vánoční večírek, najdete v našem speciálu:
Vánoční večírky
2. Odpovědné dekorace
Jednorázové ozdoby, girlandy a dekorace zažijí svých pár hodin slávy, a nakonec skončí v koši (v lepším případě v tříděném odpadu). Za to jim ta cesta přes půl zeměkoule určitě nestála. Jak tedy prostor vyzdobit, aby vypadal slavnostně, a přitom splňoval zadání udržitelnosti?
- Použijte přírodní materiály: Šišky, větve, sušené ovoce nebo dřevěné ozdoby používaly už naše babičky a krásně fungují dodnes.
- Upcyklujte: Použijte ozdoby z loňska případně vytvořte vlastní ozdoby z recyklovaných či přebytečných materiálů.
- Nepřehánějte to: Znáte to, méně je někdy více. Střídmé dekorace v dnešní době určitě nikoho neurazí – aneb minimalismus je trendy.
3. Udržitelná hostina
Občerstvení je oblast, kde se toho dá, co se týče udržitelnosti, vykouzlit opravdu dost. Není potřeba vymýšlet kolo, stačí zapojit selský rozum a dodržet těchto pár jednoduchých zásad.
- Lokálnost a sezónnost: Sestavte menu z lokálních a sezónních surovin. Tím podpoříte místní zemědělce a snížíte uhlíkovou stopu spojenou dovozem potravin.
- Bezmasé menu: Zkuste zahrnout více rostlinných jídel, která mají obecně menší dopad na životní prostředí než maso.
TIP: Co takhle malá challenge pro zaměstnance? Do programu večírku zahrňte degustaci hmyzu. Pražení ochucení cvrčci nebo červíci rozproudí emoce a dost možná i zachutnají. - Minimalizace odpadu: Pokud jde o nádobí, vyhněte se jednorázovému a upřednostněte opakovaně použitelné talíře, příbory a sklenice. Pokud jednorázové nádobí přesto zvolíte, sáhněte po tom z kompostovatelných materiálů.
- Správná velikost porcí: Pečlivě zvažte množství jídla, abyste předešli plýtvání. Zbytky jídla po akci nevyhazujte, ale darujte je místním charitativním organizacím nebo je rozdejte kolegům.
4. Ekologické dárky
Levným reklamním propiskám, tužkám, přívěskům nebo otvírákům odzvonilo už v devadesátkách. Zkuste to letos jinak.
- Darujte zážitek: Místo hmotných dárků potěšte kolegy zážitky – vstupenky na koncerty, poukazy na kulturní akce, wellness procedury nebo společné exkurze na zajímavá místa.
- Dárky od lokálních tvůrců: Poohlédněte se po lokálních umělcích a řemeslnících a podpořte jejich tvorbu. Jako dárky můžete využít můžete také produkty chráněných dílen. Uděláte tím i dobrý skutek.
- Eko-produkty: Když už materiální dárek, tak eko. Skvělým tipem jsou znovu použitelné lahve na vodu, svačinové boxy nebo produkty z recyklovaných materiálů.
5. Minimalizace odpadu
Každý event rovná se velké množství odpadu – všemožné obaly, jednorázové nádobí, pozvánky a jiné tiskoviny... Vaším úkolem bude jej zkrotit.
- Digitální pozvánky a tiskoviny: Vyhněte se papírovým pozvánkám a pošlete je elektronicky. Totéž platí o ostatních tiskovinách.
- Recyklujte: Zajistěte dostatečné množství košů na tříděný odpad a apelujte na jejich využívání.
Tak a máme hotovo, udržitelný vánoční večírek je na světě! Uvedené zásady je samozřejmě možné aplikovat při organizaci jakéhokoliv jiného soukromého, či firemního eventu. Máte další tipy, jak udělat eventy udržitelnější? Napište nám do komentářů nebo pošlete na e-mail.
Nebo rovnou přejděte na výběr prostor, která se perfektně hodí pro organizaci vánočních večírků: https://www.meatspace.cz/nabidky/vanocni-vecirky/